Kategoriler
Alışveriş Sepetim

Çim Biçme Makinaları-nalburdavar.com

Çim Biçme Makinası

Doğru çim biçme makinesini seçtiğinizde, çimlerinize kesim ve bakım yapmak daha kolay hale gelir. Bir ev sahibinin veya profesyonel peyzaj mimarının deposundaki en önemli araçlardan biri, belirli amaçlar için tasarlanmış bir çim biçme makinesidir. Hangi çim biçme makinesinin sizin için daha kullanışlı olduğuna karar vermenin püf noktası, biçme makinesini bütçenize, bahçenizin büyüklüğüne ve bahçe tipinize göre seçmeye çalışmaktır. Kesim genişliği, kesim yüksekliği, motor gücü, deplasman, ağırlık, maksimum zemin hızı gibi etmenleri mutlaka hesaba katmanız gerekir.  Bir çim biçme makinesi farklı disiplinlerde çalışabilir. Manuel olarak itilen, önden ya da arkadan çekişli makineler farklı kullanım alanları için uygundur. Otomatik bir çim biçme makinesi, ufak alanları biçerken işinizi kolaylaştırabilir. Tahrikli modellerde kontrol, kol ile entegredir. Koldaki sürüş kontrolüne ne kadar sert basarsanız, biçme makinesi o kadar hızlı gider. Otomatik modellerde ayrı bir ivme kolu da bulunabilir. Hızını artırmak veya sabit biçme yapabilmek için makinenin tahrik sistemini etkinleştirmeniz gerekir. Tipik ön veya arkadan çekişli biçme makinesi, gücünü motorun çıkış milinden alır. Bu gücü bir ön veya arka aks üzerindeki dişli kutusuna veya tekerlekteki bir kayış ya da kasnak düzenine yönlendirir. Bu tasarımın çeşitli varyasyonları vardır, ancak hepsi iyi çalışır ve bakımı ve onarımı oldukça kolaydır. Bazı modellerde önden çekişli bir sürüş sistemi bulunur. Bunlar birçok engelin olduğu düz zeminler için en iyisidir ve ön tekerleklerdeki çekişi kullanarak köşelere daha rahat girip çıkmanıza olanak tanır. Sizler için en doğru ürünler nalburdavar online alışveriş sitesinde.


Çim Biçme Makinesi Nasıl Seçilir?Bahçenizin boyutu ne olursa olsun, çoğu kesim işini halledebilecek güce sahip bir çim biçme makinesi satın almak, çim biçmeyi eğlenceli bir aktivite haline getirebilir. Yemyeşil ve sağlıklı bir bahçeye sahip olmak istiyorsanız, kesim işleri için yardımcı olacak profesyonel bir makineye ihtiyacınız vardır. Çim kesme makinesi fiyatları ihtiyaçlarınızı karşılayacak niteliklere göre farklılaşır. Farklı çim türleri, belirli bir makine türü gerektirir. Uygun şekilde bakımının yapılabilmesi için doğru ekipmana ihtiyacınız olsa da, çoğu model, standart bir performans sunarak işinizi görür.


Nasıl bir prensipte çalışırsa çalışsın, doğru seçildiği takdirde, bu makineler size ekstra güç sağlar. Uzun ömürlü ekipman parçaları son derece verimlidir ve kısa sürede daha küçük bahçeleri kolayca biçebilir. www.nalburdavar.com da satışa sunduğumuz Çim biçme makinesi çeşitleri gazlı veya elektrikli, itmeli veya kendinden tahrikli olarak farklı tipte mevcuttur ve ayrıca uzunluk ve kesim türü için çeşitli seçenekler sunar. Yürüyen çim biçme makineleri, çok fazla bakım gerektirmeden biraz daha fazla güç isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca, uygun bir fiyat etiketi ile gelen birçok model karşınıza çıkar.
Yapmanız gereken ilk şey, neye ihtiyacınız olduğunu belirlemek için biraz zaman harcamaktır. Kişisel tercihiniz ve bütçe kısıtlamalarınız gibi parametrelerinizi doğru şekilde belirledikten sonra neye ihtiyacınız olduğuna karar verebilirsiniz. Bazı insanlar itmeli çim biçme makinesini kullanmanın pratik olduğunu düşünebilir. Fakat zamanınız sınırlıysa, biraz daha az zahmet gerektiren bir şeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Büyük bir arazi üzerinde kesim yapacaksanız, daha hızlı ve sıfır dönüşlü bir çim biçme makinesi tercih edebilirisiniz.


Otomatik itmeli çim biçme makineleri ise kesim sırasında biraz daha fazla çaba gerektirir. Bu makinelerin ayrıca nostaljik bir havası vardır ve daha küçük çim alanları işlemek için oldukça etkilidir. Yakıt ekleme veya makinenizi şarjlı tutma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Ek olarak, ekstra aksesuarlara ihtiyaç duyacak kadar atık çıkarmazlar. Gerçekten ihtiyacınız olan tek şey irade gücünüz ve bir çöp poşetidir. Bu modeller zaman zaman arkaya monte bir motora sahip olabilir ve konfor söz konusu olduğunda, beklentilerinizi tamamen karşılar.


İtmeli Çim Biçme Makinesi Modelleri


Elektrikli modeller daha dar alanlarda kullanışlıdır. Dar bir alanda daha detaylı kesimler yapmak yapabilmek için ayrıca bir çim kesme makinesi satın alabilirsiniz. Bu portatif aletler, size daha fazla esneklik sunarak, derinliği olan peyzaj süslemeleri yapabilmenize olanak tanır. Tahrikli makineleri zorlu araziler için tercih edebilirsiniz. Daha geniş bir arsa için, mutlaka benzinli bir model satın almanız gerekir.
Makinelerin genel çalışma prensipleri:
Elektrikli: Kablolu çim biçme makineleri hafiftir ve neredeyse hiç bakım gerektirmez. Bununla birlikte, kordon yeterince uzundur ve bir sınırlamaya sebep olmaz. Elektrikli makinelerin en büyük avantajı hiç bakım yapmadan saklanabilmeleridir. Devamlı güç kaynağına bağlı olduğunuz için, verimliliği asla düşmez. Elektrikli bir makine satın alarak, bahçenizde zahmetsiz ve istikrarlı bir çim uzunluğu sağlayabilirsiniz.
Kablosuz: Kablosuz çim biçme makineleri, şarj edilebilir bir akü kullandıkları için daha özgür hareket etmenizi sağlar. Nispeten küçük çim alana sahip kullanıcılar için harika bir alternatiftir. Çoğu model oldukça hafiftir. Çim biçme makinesi şarjlı olduğunda da, pili tükenene kadar yeterli bir watt gücünü bıçaklara aktarabilir.
Benzinli: Geniş alanlar söz konuysa, benzinli çim biçme makinesi işinizi halletmek için en etkili yolu sağlar. Çalışma süresi veya kablonun üzerinden geçme endişesi yoktur. Üst üste kesim yapsanız bile makineye zarar vermeniz oldukça zordur. Gazla çalışan çim biçme makinelerinin sunduğu ek beygir gücü ve tork, malçlama için daha fazla güç gerektiren işlerde daha fazla esneklik sağlar.
Kendinden tahrikli: Bu çim biçme makineleri bir tahrik motoru tarafından çalıştırılır ve değişken hızlarda kesim yapabilmenize olanak sağlar. Bahçenizde ufak eğimleriniz varsa, çimlerinizi torbalıyorsanız veya daha büyük bir çimlik alanı biçecekseniz, kendinden tahrikli çim biçme makineleri zorunluluk haline gelebilir.


Binek Çim Biçme Makinesi ModelleriŞanzımanlı modeller düz ya da hafif engebeli arsalar için oldukça kullanışlıdır. 4 zamanlı bir çim biçme makinesi orta genişlikteki alanlar için yeterlidir. Bu modellerde, yağ seviyesini düzenli olarak kontrol etmeniz ve düştüğünde tekrar eklemeniz gerekebilir. Çoğu 4 zamanlı çim biçme makinesinde basınçlı yağlama sistemi bulunabilir, bu da çim biçme makinesinin yağını belli aralıklar değiştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Yağı düzenli aralıklarla değiştirdiğini takdirde asla sorun yaşamazsınız. Eğimli bir arsanız varsa, geleneksel olarak 2 zamanlı bir çim biçme makinesi tercih edebilirsiniz. İki zamanlı bir çim biçme makinesinde, genelde yağ ile benzini ayrı bir kapta karıştırmanız gerekir. Bu modellerin asıl avantajı, yağı sürekli değiştirmek zorunda kalmamanızdır. Şanzımanlı Çim Biçme Makinesi size arsanızın eğimine göre çekiş gücü sağlar.
İtmeli çim biçme makinesi genelde manuel bir sisteme sahiptir ve göz önünde bulundurulması gereken faktörler daha farklıdır. Manevra yapmak zorunda kalacağınız engellerin, ağaçlar, çalılar ve çevre düzenlemesi gibi unsurların sayısı fazlaysa, manuel bir model tercih edebilirsiniz. Asıl önemli husus elbette çimenlerinizin boyutudur. Daha küçük çim biçme makineleri ile manevra yapmak daha kolay olabilir. Eğer makinenin arkasından yürümek sizi yoruyorsa, geniş alanlar için bir çim biçme traktörü kullanabilir ve detaylar için manuel modellere geçebilirsiniz. Çim biçme traktörleri ve bahçe traktörleri, maliyet ve özellikler açısından büyük ölçüde farklılık gösterir. Bu araçlara bazı aparatlar takabilmeniz mümkündür. Çim biçme traktörleri, kar küreme makinesi veya roto yeke gibi büyük ataşmanlarla düzgün şekilde çalışabilir.
Sıfır dönüşlü biçme makineleri, çimleri mümkün olan en verimli şekilde kesmek için profesyonel peyzaj işçileri tarafından çok sık kullanılır. "Sıfır dönüş" terimi, makinenin dönüş yarıçapının sıfır derece dönüş yarıçapı olduğu anlamına gelir. Bu, sıfır dönüşlü biçme makinesinin kendi ayak izi içinde dönebileceği anlamına gelir. Her bir arka tekerleğin bağımsız bir tekerlek motoru vardır ve biri sağda, biri solda doğru hareket edebilir. Genellikle iki kol tarafından kontrol edilirler ve sadece direksiyon simidini kullanarak bile sıfır dönüş yapabilirsiniz. Çoğu bahçe traktörünün biçme platformu, daha yüksek hızlarda daha verimli kesim yapmak üzere tasarlanmıştır.


Çim Biçme Makinesi Nasıl Çalışır?


Piyasada çok sayıda farklı çim biçme makinesi olduğu için yeni bir makinesinin seçilmesi oldukça zor ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Her makinenin kendine has bir çalışma prensibi vardır. Biçme makineleri genellikle bir çim silindir veya döner biçme makasları kullanırlar. Döner makaslı modeller daha hızlı kesim yapar, ancak asıl belirleyici faktör kesim genişliğidir. Küçük bir çim makinesi için standart genişlik 40 ila 50 santimetredir. 1500 m2'den büyük alanlar için mutlaka bahçe traktörü düşünülmelidir. Büyük çim biçme makinesi modelleri geniş alanlarda avantaj sağlasa da manevra kabiliyetleri kısıtlıdır. Daha fazla esnekliğe ihtiyacınız varsa, manuel bir model seçmelisiniz. Manuel modellerde rulmanlı tekerleklerin itilmesi, burçlu tekerleklere göre daha kolaydır. Bahçeniz ne kadar büyükse, arazisi o kadar zor işlenir. Eğer bir torba kupür veya malçlanmış yaprakları makinenin içine çekecekseniz ya da karışık otları kesmeyi planlıyorsanız, ikinci seçenek size daha uygundur.
Kesilecek engebeli, pürüzlü çimleriniz varsa, döner biçme makası olan bir çim biçme makinesi seçmeniz gerekiyor. Güzel bir düz çiminiz varsa, benzinli veya elektrik silindirli bir çim biçme makinesi size en temiz ve en yakın kesimi sağlar. Bu modellerde çoğunlukla bir torba bulunur ve bazı modeller şanzımanlıdır. Eğer şeritleme efekti, ya da farklı desenler ortaya çıkarmak istiyorsanız bir açılı silindire ihtiyacınız vardır. Silindirli bir çim biçme makinesine sahip olmanın avantajları özellikle farklı açılarda kesim yapacağınız zaman ortaya çıkar. Otomatik silindirli çim biçme makineleri temelde havada asılı duran veya döner bıçaklı modellerden daha güvenlidir, ancak yanlış kullanıldığında tüm biçme makineleri tehlikeli olabilir.


Çim alanlarınız kare veya dikdörtgen ise, alabileceğiniz, saklayabileceğiniz ve kullanabileceğiniz en büyük çim biçme makinesini seçmenizde bir sakınca yoktur. Makinenin boyutları ne kadar büyürse bu size zaman kazandıracak ve işinizi kolaylaştıracaktır. Etrafta çiçek tarhları, dar kenarlar ve uyumsuz köşeler varsa, kullanım kolaylığı boyuttan daha önemlidir. Zorlu köşeler için bir ot kesme makinesi kullanmayı deneyebilirsiniz. Eğer yakınlarda bir elektrik kaynağı yoksa, benzinli bir çim biçme makinesi tercih edebilirsiniz. Çoğu çim biçme makinesi, bıçakları çalıştırabilmek için bir güç kaynağına ihtiyaç duyar, Kendinden tahrikli bir model seçerseniz, yapmanız gereken tek şey motoru çim alan boyunca itmektir. Fakat zemin düzensiz veya eğimliyse bu yorucu bir süreç olabilir. Makinenizin çalışma prensibi, kesim yapacağınız alanın ne kadar yönetilebilir olduğu konusunda önemli bir fark yaratır.


Çim Biçme Makinesi Nasıl Kullanılır?Çalışma prensiplerine göre, makinelerin kullanım şekilleri de farklılık gösterir. En iyi çim biçme makinesi, aslında sizin kullanım amacınıza uygun olandır. Manuel bir model kullanmak fazladan yürüyüş yapmanızı gerektirir. Fakat diğer açıdan bakıldığında bu hafif bir egzersiz yapacağınız anlamına da gelir. Kendinden tahrikli makineler, ciddi anlamda efor sarf etmenizi sağlar. Zamandan ve enerjiden tasarruf etmek istiyorsanız, daha hızlı kesim yapan otomatik bir makine tercih edebilirsiniz. Böylece makineyi itmek içi fazladan bir çaba sarf etmenize gerek kalmaz.  Makinenizi satın almadan önce kesim yapacağınız alanı ölçmek faydalı olabilir. Belli bir eşiğin üzerindeki herhangi bir alan muhtemelen otomatik bir çim kesme robotu almanızı gerektirir. Yoğun bir hafta sonu çimlerinizi biçmek için ne kadar zamanınız olduğunu hesaplayarak işe başlayabilirsiniz.
Kendinden tahrikli çim biçme makineleri üç tip şanzımanla donatılabilir. Hidrostatik, en pahalı ve en sorunsuz çalışan şanzıman tipidir. Bu makineler, hidrolik sıvıyı, zemin hızını kontrol eden bir çıkış milini döndüren çarkın yanından geçirir. Bu, sorunsuz çalışan, güvenilir bir şanzımandır ve biraz daha pahalıdır. Geniş alanlarda kullanıma en uygun aletler, hafif hizmet tipi çim traktörleri ve mesken tipi sıfır dönüşlü biçme makineleridir. İki dönümden fazla herhangi bir arsa için, ticari amaçlı sıfır dönüşlü bir biçme makinesi satın alabilirsiniz. Burada satın alma işleminizi yönlendirecek iki faktör vardır. Bütçeniz ve konfor beklentiniz, sizi en kullanışlı ve en kaliteli çim biçme makinesi tanımını yapmaya teşvik eder. Bir biçme makinesine ne kadar çok para harcarsanız, o kadar fazla verim alacağınız anlamına gelmez. Önemli olan doğru arsa için doğru kesiciyi seçmektir.
Arkadan çekişli sürüş, en iyi yokuş yukarı biçme sırasında işe yarar. Bu modeller yokuş yukarı çıkarken doğru tork sağlayarak çekiş gücünü kaybetmezler. Kimi biçme makineleri dört tekerlekten çekişlidir arazi tipi alanları biçen ev sahipleri için üretilmiştir, yokuş yukarı biçme, dik yokuş ve yokuş aşağı eğimlerde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Doğru çim biçme makinesini seçmenin anahtarı, ne tür bir kullanım ve güce ihtiyacınız olduğunu ve bunu çiminize nasıl uygulamayı planladığınızı anlamaktır. İhtiyaçlarınızı hafife alarak zaman alıcı ve pahalı bir hata yapabilirsiniz, bu nedenle alışverişe başlamadan önce ihtiyaçlarınızın ne olduğunu belirlemek için zaman ayırdığınızdan emin olmalısınız.
Bahçeniz ne kadar büyük ve karmaşıksa, çim biçme makinesi özellikleri o kadar komplike hale gelmek zorundadır. Bazen basit modelleri, kesme robotlarıyla beraber kullanmayı deneyerek, geniş ve karışık arsaları daha rahat düzene sokabilirsiniz. Yani büyük alanlarda çalışacak olsanız bile, satın alacağınız ürün mutlaka en pahalı ve karmaşık özelliklere sahip olmak zorunda değildir. Manuel modeller, maliyeti ve karmaşıklığı artırabilen çok çeşitli seçeneklerle sunulmasıı bakımından arabalara benzerler. Ürün özelliklerinin sizin için faydalı olup olmadığını anlamak burada kullanışlı bir makine seçmenin anahtarıdır. Tüm ana bileşenleri ve hangi çim biçme makinelerinin ihtiyaçlarınızı karşılayacağına detaylı özellikleri inceleyerek karar verebilirsiniz.


Çim Biçme Makineleri Güvenli mi?


Frenli bıçak debriyajı, üst düzey manuel biçme makinelerinde bulunan bir özelliktir. Operatör kontrolünü tamamen güvenli hale getirerek olası kazaları önlemenize yardımcı olur. Her tip makinenin kendine has güvenlik prosedürleri vardır. Kullanım talimatlarına uyduğunuz sürece hiçbiri riskli değildir.
Hangi Çim Biçme Makinesi Daha Kullanışlıdır?
Bu soruya verilecek kesin yanıt sizin harcayabileceğiniz enerji miktarı, zaman ve arsanızın tipine bağlıdır. Eğimli araziler için önden ya da arkadan çekişli makineleri tercih edebilirsiniz. Geniş araziler için, mutlaka otomatik ya da ticari bir model seçmeniz gerekiyor. İşin püf noktası ihtiyaçlarınızı iyi analiz etmekten geçer.
Çim Biçme Makinesi Kullanmak Zor Mudur?
Basit ve kendinden tahrikli modelleri, ya da elektrikli kesicileri kullanmak son derece kolaydır. Eğer biraz daha karmaşık ya da ticari bir makine satın alacaksanız, kullanmadan önce bazı yönergeleri takip etmeniz gerekebilir. Fakat temel modellerin tümü kullanım kılavuzu incelendiği sürece karmaşık değildir.


RTRMAX RTX1894B 18V XLion Serisi Akülü Çit Budama (Akü Hariç)
Fırsat Ürünü Tükendi
Marka: RTRMAX Ürün Kodu: RTX1894B
RTRMAX RTX1894B 18V XLion Serisi Akülü Çit Budama (Akü Hariç)..
5.244,09TL 35.353,34TL
Vergiler Hariç:4.370,08TL
RTRMAX RTR9635 139 cc 4.0 Hp 400mm Benzinli Çim Biçme Makinası
Fırsat Ürünü Tükendi
Marka: RTRMAX Ürün Kodu: RTR9635
RTRMAX RTR9635 139 cc 4.0 Hp 400mm Benzinli Çim Biçme Makinası..
27.301,42TL 160.512,23TL
Vergiler Hariç:22.751,19TL
Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)