Kategoriler
Alışveriş Sepetim

Profil Merdivenler

Profil Merdivenler


Ahşap ve Alüminyum Merdiven Çeşitleri


İskele Tipi Merdivenler


Merdiven
Günlük yaşamı ya da iş hayatımızı kolaylaştıran birçok alet ya da eşya vardır. Bazı aletler, özellikle belirli iş kolları için vazgeçilmezken günlük hayatta da bizlere oldukça yardımcı olur. Bir ev boyarken, patlayan lambayı değiştirirken ya da dolabın üzerinden bir eşyayı alırken işimize yarayan, genel olarak bulunduğumuz seviyeden daha yüksek bir yere ulaşmamıza yardımcı olan merdiven bu aletlerden biridir. Merdivenler, genellikle elektrik tesisatçılığı gibi belli iş kolları dışında her evde bulunan yararlı aletlerdendir. Bu alet aynı zamanda kendi içinde de birçok çeşide ayrılır. Bu çeşitler üretim aşamasında kullanılan malzemeden uzunluğuna kadar birçok teknik özellik gibi ayrımlarda kendini belli eder. Nasıl bir merdiven alacağınıza karar verirken yine birçok kriteri gözden geçirmek gerekir. İhtiyaçlarınızı belirlemek, bu noktada önemli olsa da bazı durumlar için şekil ve renk gibi tasarım detaylarının da önemi fazladır.
Tasarımın önemli olduğu seçimler, genellikle dekoratif amaçlı kullanılan merdivenlerin seçimlerinde ortaya çıkar. Çünkü bu alet yalnızca işlevselliği için değil estetik ve hoş tasarımıyla evlerde ayrı bir dekorasyon ürünü olarak da kullanıma uygundur. Hatta hem dekorasyonu ile evlerin atmosferini değiştiren, hem de işlevselliği ile hayatı kolaylaştıran modeller de bulunmaktadır. Tüm taşınabilir merdivenlerin dışında taşınamayan ve sabit modeller de hem dekorasyonu, hem de işlevselliği içinde barındıran modellerdendir. Genellikle iki ya da daha fazla katlı evlerin içinde kullanılan bu yuvarlak merdiven çeşitlerin evin dekorasyonuna uygun olarak dizayn edilir ve katlar arası dolaşımı mümkün kılar. Aynı zamanda yuvarlak olması ev içinde alandan tasarruf etmeyi sağlar. Merdivenin yapıldığı malzeme ise taşınacak yüke göre seçilmelidir. Genel olarak merdivenin malzemesi, boyu, şekli ya da tasarımını seçerken pek çok kriter bulunur.


Merdiven Seçimi Yaparken Dikkat edilmesi Gerekenler


Eğer evinizde, işyerinizde ya da bahçenizde bir merdivene ihtiyacınız varsa öncelikle belirli sorulara cevap vermeniz gerekir. Bunlardan ilki ne kadar yüksek bir yere ulaşmak istediğinizdir. Ortalama tavan yüksekliğine sahip bir evde lambaları değiştirmek ya da dolapların üstüne eşya koymak gibi durumlar için orta boylu merdivenlerden yararlanabilirsiniz. Fakat biraz daha az yükseklikteki bir yere ulaşmak için küçük merdiven modellerini tercih edebilirsiniz. Merdivenlerin en yüksek yerindeyken sizi eriştireceği maksimum yüksekliği baz alarak hareket edebilirsiniz. Genellikle merdivenlerin yüksekliğini belirlemede en önemli nokta basamak sayılarıdır. Uzun sayılabilecek en yüksek merdivenlerden biri 7 basamaklı merdiven modelleridir. 7 basamaklı modellerin genellikle kendi boyları 150 ve 200 cm arasında değişirken merdiveni kullanarak ulaşabileceğiniz maksimum yükseklik ortalama 370 cm civarıdır. Bu tarz bir hesaplama yaparken alacağınız merdivenin açıkken yüksekliğe kendi boyunuzu ekleyerek tahmini bir yaklaşımda bulunabilirsiniz. Bu tarz daha yüksek boyutlara sahip modeller yüksek tavanlı evlerde ya da evlerin dışında da rahatlıkla kullanıma uygundur. Özellikle orta ve uzun yükseklikteki merdiven çeşitleri dekorasyondan çok işlevsel amaçlı kullanılmaktadır. Dekorasyon amaçlı olanlar daha çok 2 ya da 3 basamağa sahip minimal boyutlarda üretilen merdivenlerdir.
Uzun merdiven çeşitleri özellikle bahçede de kullanılmaktadır. Genellikle bahçe duvarlarında kullanılan merdivenler fazla uzun olmalarının yanı sıra duvara yaslanarak da kullanılabilecek modellerden seçilir. Bunun dışında uzun boylu ağaçların dallarını budamak ya da bu ağaçlardan meyve toplamak için de bahçe merdiven modelleri tercih edilebilir. Hem elektrik tesisatçıları, hem de ev içinde basit elektrik işlerini halletmek isteyenler yine orta boylardaki merdivenlerin yanı sıra özellikle elektrik iletmeyen merdivenler kullanabilir. Ortalama bir ev yüksekliğinde çoğu işi halledebilmek için 5 basamaklı modeller yeterlidir. Eğer eviniz yüksek tavanlı ise daha uzun modelleri tercih etmelisiniz. Örneğin; yüksek tavanlı bir evde yerden tavana uzanan büyük bir kitaplığınız varsa üst raflardaki kitaplara ulaşmak için hem uzun, hem de zevkinize uygun tasarımları tercih ederek eve farklı bir atmosfer katabilirsiniz. Evin bir parçası olarak kullanılan katlar arası merdivenlerde de kenar korumalarını ya da basamak dizaynlarını farklı tasarımlardan seçerek bu tarz bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Klasik taşınabilir ya da sabit modellerin dışında akrobat denilen farklı yapıda merdivenler de bulunur. Bunlar yine işlevsel amaçlı kullanılırlar fakat klasik modellerden farkları birkaç bölümden oluşmaları ve bu bölümler katlandığında yani merdiven kapandığında çok küçük boyutlara ulaşmasıdır.


Basamak Sayısına Göre Merdiven Çeşitleri

Bazen ev içinde, bahçede ya da işyerinde işlerimizi halletmek için birçok yardımcı alet edevata ihtiyaç duyarız. Özellikle boyumuzun yetişemediği yüksek yerlerde işimiz varsa oralara erişebilmek için merdiven kullanmamız gerekir.  Merdiven almaya karar verdiğiniz zaman, birçok model ve tasarım olduğunu görürsünüz. Özellikle işlevsel olarak kullanmak için bir merdiven arıyorsanız merdivenin kaç basamaklı olduğuna bakmanız gerekir. Bir merdivenin basamak sayısı o merdivenin boyu ile ilgili ortalama bir fikir verir. Daha düşük sayıda basamağı olan merdivenler genellikle daha yakındaki bir yüksekliğe ulaşmak için kullanılır. Daha çok basamaklar ise daha yüksek noktalar için tasarlanmıştır. Genel olarak merdivenin basamak sayısı arttıkça erişilebilecek yükseklik de artar. Örneğin; 3 basamaklı merdiven ortalama 105 cm yüksekliğe çıkar.  Bu açıdan bakıldığında eğer genellikle fazla bir yüksekliğe ihtiyacınız yoksa 3 basamaklı modelleri tercih edebilirsiniz. Eğer biraz daha yüksek bir modele ihtiyacınız varsa 4 basamaklı merdiven çeşitleri sizin için ideal olacaktır. 4 basamaklı modellerde ise erişebileceğiniz yükseklik ortalama 150 cm olacaktır. 2, 3 ve 4 basamaklı modeller genellikle küçük ve orta boy olarak bilinen merdiven modellerindendir. 80 cm ya da 150 cm gibi yüksekliğe ihtiyacı olanlar için idealdir.

Eğer eviniz daha yüksek tavana sahipse ya da genel olarak erişmek istediniz yükseklik daha fazlaysa 5, 6 ve 7 basamaklı gibi modelleri tercih edebilirsiniz. 5 basamaklı merdiven modellerinde toplam uzunluğu 180 ve 200 cm olan çift taraflı modeller bulunur. Bu modellerin her iki tarafında da 5 adet merdiven vardır. Katlandığında sabit olarak kullanılabilirken tam açıldığında basamak sayısı 10 olur ve bir yere yaslandırarak kullanılabilir. Çift taraflı modeller, diğer basamak sayılarında da görülebilmektedir. 6 basamaklı merdiven ise genellikle yüksek noktalara ulaşmak için idealdir. 6 basamaklı modellerde boyunuz hesaba katıldığında ulaşabileceğiniz maksimum yüksekliğin 320 cm civarı olduğu söylenebilir. Bazı merdiven modelleri artı olarak tanımlanır. Kısacası bazı merdivenlerin açıldığında bağlantı noktasındaki yani en yüksekteki geniş basamak +1 olarak adlandırılır. Bu şekilde toplam 6 basamaklı bir merdiven 5+1 ya da 4 basamaklı bir merdivende 3+1 şeklinde adlandırılabilir. Basamak sayısına bakılmadan genel olarak merdivenlerin boyları 25 cm gibi küçük boylardan başlayıp 1070 cm gibi çok yüksek uzunluklara kadar olabilmektedir. Siz de ihtiyacınıza uygun merdiveni seçerken hem basamak sayısı, hem merdivenin kendi uzunluğu, hem de kendi boyunuzu göz önünde bulundurarak bir seçim yapabilirsiniz.

İhtiyacınıza Uygun Merdiven Modelleri


İhtiyaca göre merdiven seçerken en önemli etken merdivenin boyudur. Eğer çok yüksek yerlere ulaşmanızı gerektirecek bir işiniz varsa ve işyeri için bir merdiven bakıyorsanız diğer adı PTT olan sürgülü alüminyum merdiven modelini tercih edebilirsiniz. Bu merdiven her birinde 13 basamak bulunan 3 adet bölümden ve bu bölümleri birbirine bağlayan ve aynı zamanda merdivenin boyunu ayarlamaya yarayan 2 adet sürgüden oluşur. Bu bölümlerden her biri yaklaşık 356 cm uzunluğundadır. Genel olarak bakıldığında merdivenin tüm bölümleri açık olduğundaki uzunluğu yaklaşık 1070 cm civarındadır. Bunun yanı sıra eğer ara merdiven gibi kullanmak istiyorsanız ya da küçük bir yüksekliğe pratik olsun diye merdiven koymak istiyorsanız tek parçadan oluşan 2 basamaklı merdiven modellerini tercih edebilirsiniz. Bu modeller, genellikle bir yere sabitleyerek kullanıma uygundur. Merdivenin uzunluğu ise 25 cm civarındadır. En uç noktalardan verilen bu iki merdiven modelinin arasında daha birçok farklı farklı uzunluk ve basamak sayısına sahip merdiven bulunmaktadır. Boy dışında merdivenin ne kadar ağırlık taşıyabileceği de önemlidir. Genel olarak merdivenler ortalama bir insan ağırlığı kadar ağırlık kaldırmaya uygun olarak üretilir. Fakat özellikle merdivenin üzerinde başka bir eşya taşıyacaksanız merdivenin kaldırabileceği maksimum ağırlığa bakmanız uygun olacaktır.
Bir merdivenin üretildiği malzeme onun taşıyabileceği maksimum ağırlığı da etkiler. Bu çeşitler demir, ahşap, metal, çelik, plastik ve alüminyum malzemeler ile üretilir. Plastik merdiven çeşitleri genellikle çok da yüksek uzunluklarda olmayan, ortalama bir insan ağırlığını kaldırabilecek düzeyde merdivenlerdir ve ev içinde devamlı olarak küçük işler için kullanılır. Metal merdiven ise çok daha fazla ağırlıkları kaldırabilme kapasitesine sahiptir. Genellikle ev içi ve bahçe gibi mekânlarda oldukça fazla kullanılan türlerden biridir. Kendi yüksekliği 225 cm olan, 6+1 olarak adlandırılan, 7 basamaklı ve gövdesi metalden üretilmiş ortalama bir merdiven 200 kg ağırlığa kadar taşıyabilme kapasitesine sahiptir. Metal gibi çelik merdiven çeşitleri de yüksek ağırlıkları taşımak için kullanılabilir. Çelikten üretilen modeller ev içinde en çok görülen modellerden biridir. Özellikle paslanmaz çelikten üretilen modeller, havuz merdiveni olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda yine fazlasıyla su kullanıldığı için bahçelerde de kullanıma uygundur. Özellikle ev içinde beton kullanımı uygun olmayan asma ya da ara katlar için çelikten üretilmiş sabit merdivenler kullanılabilmektedir. Siz de ihtiyacınıza göre ahşap, demir, çelik, metal, alüminyum ya da plastikten üretilmiş merdivenlerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Her Eve Lazım Çok Amaçlı Merdiven

Özellikle ev içinde bazı işleri halletmek için işinizi pratik hale getirecek aletlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Merdiven de bu aletlerden biridir. Evde gün içinde pratik bir şekilde yüksek yerlere ulaşmak için sandalye üstüne çıkmak yerine portatif merdiven modelleri kullanmak hem daha avantajlı, hem de düşme yaşanmaması adına daha sağlıklı ve güvenlidir. Portatif diğer adıyla katlanabilir bu modeller, genellikle hem ev içinde kullanılmadıkları zaman çok yer kaplamaz, hem de kolayca açılıp kullanılmaya uygundur. Yalnızca ev içinde değil hem işyeri, hem de bahçede kullanıma uygun birçok merdiven çeşidinde görülen portatif özelliği her anlamda işinizi kolaylaştırır. Bazı katlanabilir modeller, basamakların ortasından geçen ve onları ikiye ayırmayı sağlayan bir mekanizma sayesinde çift taraflı bir katlanma gerçekleştirerek daha da az yer kaplarlar. Bu katlanır demir merdiven çeşitleri, hacim olarak küçülebildikleri için araba bagajına da kolayca sığabilir. Çok basamaklı modeller, ortalama bir araba bagajına sığmayabilir fakat küçük modeller kesinlikle sığacaktır. Bu pratik modeller, hemen hemen her eve lazım olan hayat kurtarıcı aletler arasındadır. Eğer bir merdivene ihtiyacınız varsa fakat evde onu saklamak için yeterli bir alanınız yoksa bu modelleri tercih ederek siz de rahat edebilirsiniz.
Yine portatif özelliği bulunan fakat ev içinden ziyade daha yüksek alanlar için kullanılan uzayan merdiven çeşitleri de vardır. Bu merdivenler genellikle 1 ya da 2 adet sürgüye sahiptir. Bu sürgüler sayesinde merdiven kolayca kısalıp uzayabilir. 1 sürgülü modeller 2 bölümden, 2 sürgülü modeller ise 3 bölümden oluşur. Her biri 9 basamaklı ve 250 cm uzunluğunda 2 bölümden oluşan, tek sürgülü alüminyum modeller, çok yüksek ağırlıkları kaldırmak için genellikle profesyonel olarak kullanılırlar. Bölümlerdeki basamak sayıları değişiklik gösterebilir. İhtiyaca göre boyu ayarlanabilen bu modellerin sürgülü sistemle çalışmayan çeşitleri de vardır. Bunlar genellikle daha farklı bir sistem olan gövdenin iç içe geçmesiyle katlanır ve oldukça portatif ürünlerdir. Diğer adı teleskopik olan bu modellerin açıldıkların 290 cm ulaşılan 10 basamaklı çeşitleri bile kapandığı zaman çok küçük bir yer kaplar. Çok amaçlı, akrobat ya da M olarak adlandırılan merdiven çeşidinin ise gövdesi çok farklı bir sistemle çalışır. Farklı şekiller verilerek kullanılan birçok amacın tek bir üründe birleştiği bu modeller, oldukça pratiktir. Eşit sayıda basamaktan oluşan 2 ya da 4 gibi bölme sayıları bulunabilen bu modellerde ise sürgü yerine menteşe sistemi bulunur. Çoğu modelde bu katlama sistemi akıllı kilit özelliğine sahiptir ve güvenle kullanılabilir.

Modern Dokunuşuyla Dekoratif Merdiven


Tek Parçalı İskele Tipi Merdivenler iş amaçlı, ev tipi ya da bahçe tipi gibi çeşitlerin yanında dekoratif olarak da kullanılır. Merdivenin işlevinden çok tasarımının ön planda olduğu bu modellerde de yine çeşitlilik mevcuttur. Dekoratif merdivenler hem ev içlerinde, hem bahçelerde, hem de bahçe gibi alanlarda kullanılabilir. Daha çok ev içlerinde rastladığımız bu modeller salon, yatak odası, mutfak ya da banyolarda bile tercih edilmektedir. Örneğin; banyoda havluları ya da ıslak çamaşırları asmak için kullanılan ince merdiven çeşitleri bulunur. Aynı şekilde salona retro bir hava katmak ve farklı bir tasarım yaratmak için 5 basamaklı bir ahşap merdiven üzerine saksılar asılarak kullanılabilir. Genel olarak merdiven tasarımları evdeki atmosferi değiştirmekte ve estetik bir görüntü sunmaktadır. Aynı zamanda yine katlanabilir portatif modellerden bazıları ev içi tasarımda da kullanılabilir. Açıldığında 3 basamaklı olan tabureli merdivenler bu kullanıma uygun bir örnektir. Bu modeller hem tabure, hem merdiven hem de tabure halindeyken üzerine çiçek konulabilen bir sehpa gibi olduğu için işlevselliği ve tasarım özelliği eşit miktarda sayılabilecek ürünlerdendir. Yine bu tarz hem işlevsel, hem de dekoratif amaçlı birçok model bulunur.

Ev tipi 2 basamaklı merdiven çeşitleri genellikle iki amaçla da kullanılan modeller arasındadır. Bunlar tıpkı taburelide olduğu gibi pratik kullanıma sahiplerdir. Bunun yanı sıra yine 2 basamaklı olan ve yalnızca dekoratif olarak kullanılan minik saksıları ya da kitapları koymak veya anahtarlık olarak kullanmak için duvar rafı şeklindeki küçük merdiven modelleri de vardır. Bu modeller genellikle duvara sabitlenir, hoş ve tatlı tasarımlara sahiplerdir. Yine ahşaptan yapılmış, görüntüsü açık ve çift taraflı bir merdiven şeklinde olan ve üzerine saksı, dergi, kitap ya da çeşitli biblolar koyulabilecek salon dekorasyonu için vazgeçilmez modeller de tercih edilebilir. Ev tipi merdiven modellerinde tasarımın önemli olduğu bir diğer çeşit ise ferforje olarak bilinen modellerdir. Bu modeller genellikle asma ya da ara katlar arasında veya çok katlı evlerde katlar arasında kullanılan korkuluklu merdivenlerdir. Ev içinde çoğunlukla işlevsel amaçlı kullanılan ferforje merdiven çeşitleri, aynı zamanda daha küçük boyutlarda duvar rafı olarak dekoratif amaçlı da kullanılır. Siz de ister dekoratif ister işlevsel amaçlı olsun dilediğiniz merdiven modeline nablurdavar.com adresinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Çift Çıkışlı Demir Profil Merdiven ATM-222 Çift Çıkışlı Demir Profil Merdiven ATM-222
Tükendi
Marka: ATM Merdivenler Ürün Kodu: Ateş Merdiven Atm-222
Çift Çıkışlı Demir Profil Merdiven ATM-222 - Ateş Merdiven Atm-222 - Profil Merdivenler - nalburda var..
2.744,93TL
Vergiler Hariç:2.287,44TL
Çift Çıkışlı Demir Profil Merdiven ATM-221 Çift Çıkışlı Demir Profil Merdiven ATM-221
Tükendi
Marka: ATM Merdivenler Ürün Kodu: Ateş Merdiven Atm-221
Çift Çıkışlı Demir Profil Merdiven ATM-221 - Ateş Merdiven Atm-221 - Profil Merdivenler - nalburda var..
2.211,94TL
Vergiler Hariç:1.843,28TL
Çift Çıkışlı Demir Profil Merdiven ATM-220 Çift Çıkışlı Demir Profil Merdiven ATM-220
Tükendi
Marka: ATM Merdivenler Ürün Kodu: Ateş Merdiven Atm-220
Çift Çıkışlı Demir Profil Merdiven ATM-220 - Ateş Merdiven Atm-220 - Profil Merdivenler - nalburda var..
2.211,94TL
Vergiler Hariç:1.843,28TL
Ateş Merdiven Ev Tipi Demir Profil Merdiven 3+1 Basamaklı Ateş Merdiven Ev Tipi Demir Profil Merdiven 3+1 Basamaklı
Tükendi
Marka: ATM Merdivenler Ürün Kodu: Atm-201
Ateş Merdiven Ev Tipi Demir Profil Merdiven 3+1 Basamaklı - Atm-201 - Alüminyum Merdivenler - nalburda var..
1.856,61TL
Vergiler Hariç:1.547,17TL
Ateş Merdiven Ev Tipi Demir Profil Merdiven 2+1 Basamaklı Ateş Merdiven Ev Tipi Demir Profil Merdiven 2+1 Basamaklı
Tükendi
Marka: ATM Merdivenler Ürün Kodu: Atm-200
Ateş Merdiven Ev Tipi Demir Profil Merdiven 2+1 Basamaklı - Atm-200 - Alüminyum Merdivenler - nalburda var..
1.678,94TL
Vergiler Hariç:1.399,12TL
Gösterilen: 1 ile 5 arası, toplam: 5 (1 Sayfa)